Skuteczna nauka języka obcego


Hola!
W dzisiejszych czasach szukając pracy można zauważyć, że pracodawcy jako główne wymagania stawiają na komunikatywność i znajomość języków obcych. Jak więc uczyć się języka, aby posługiwać się nim biegle? Nauka języka obcego to wyzwanie długoterminowe, a nie cel, który można odhaczyć jak postanowienie noworoczne. Ucząc się języka obcego musimy pamiętać o kilku zasadach. Aby mówić płynnie w jakimś języku musimy myśleć w tym języku. Poniżej wypisałam 7 krótkich zasad, dzięki którym nauka języka obcego będzie przyjemna oraz skuteczna.

1. Zamiast uczyć się słówek. Ucz się całych fraz.
Na początku przygody z nauką języka obcego wiele osób wkuwa wiele słówek na pamięć zamiast uczyć się całych zdań. Jeśli będziemy uczyć się zdań, to szybciej nauczymy się mówić w tym języku, a przecież o to nam chodzi.
2. Przestań uczyć się samej gramatyki.
Każdy kto kiedykolwiek uczył się jakiegokolwiek języka w szkole, pamięta, że nauczyciele wymagali znajomości gramatyki, która jak wiadomo jest czasami skomplikowana i zawiła.
Nauka gramatyki sprawia, że myślisz o języku, a nie w języku, którego się uczysz. To jest ta podstawowa różnica. Native speakerzy używają zasad gramatyki nieświadomie i to jest dokładnie to, o co chodzi jeśli chcesz mówić płynnie. Mówiąc po polsku także używasz zasad gramatyki, ale automatycznie, nieświadomie i zwykle poprawnie. (patrz pkt. 5)
3. Słuchaj nagrań codziennie.
Pamiętacie jak jako dzieci uczyliście się mówić? Główna zasada to uczyć się uszami, a nie oczami. Kiedy dużo słuchasz audycji radiowych lub programów tv wtedy twoje ucho wyłapuje powtarzające się zdania czy frazy, a ty je możesz zanotować i zapamiętać.
4. Ucz się powoli i dogłębnie.
Nauka języka obcego to wyzwanie długoterminowe. Nie nauczysz się języka w jeden dzień. Każdego dnia powtarzaj maksimum 7 fraz dziennie aż nauczysz się ich dobrze. Nie ważne czy będziesz musiał powtarzać tych 7 zdań miesiąc czy 2 miesiące, ważniejsze jest to, aby twoja nauka była skuteczna. Lepiej uczyć się powoli niż dziennie powtarzać 20 słówek, a efektów brak.
5. Zastosuj czytanie i słuchanie tzw. opowiadań "z punktu widzenia".
Jak uczyć się gramatyki w skuteczny i bardziej przyjemny sposób? Czytając opowiadania z punktu widzenia w dwóch różnych czasach. Twój mózg przyzwyczaja się do brzmienia danej formy czasu jak i do kontekstu, przez co łatwiej zapamiętuje reguły gramatyczne praktycznie bez ich studiowania. Po takich ćwiczeniach będziesz reagować automatycznie podczas konwersacji.
6. Bądź jak native speaker - używaj materiałów z autentycznym językiem.
W zależności od Twojego poziomu sięgnij po książki dla dzieci, teksty z magazynów młodzieżowych, kobiecych, gazety lub też książki. Zachowuj się jak native speaker, poznawaj język w jego najbardziej autentycznej odsłonie. Słuchaj audycji radiowych i oglądaj seriale i filmy w języku, którego chcesz się nauczyć.
7. Słuchaj i odpowiadaj.
Większość słuchając nagrań popełnia zasadniczy błąd. Podczas słuchania większość tłumaczy zdania i dopiero później powtarza i odpowiada. Taka metoda jest mało skuteczna, ponieważ aby biegle i płynnie mówić w języku obcym musimy myśleć w tym języku. Na początku najlepiej jest zacząć od prostych opowiadań, a dopiero z czasem powiększać zasób słownictwa.

A jakie wy macie metody nauki języka obcego?


5 komentarze

 1. Fajne porady, muszę je zastosować podczas swojej nauki języka angielskiego.

  Pozdrawiam Zocha
  http://www.zocha-fashion.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny post, za dwa miesiące wyprowadzam się do Szkocji, więc na pewno się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawie to rozpisałaś :) Ważna jest codzienna nauka i dlatego warto korzystać z rożnych programów do pomocy (darmowe jest np. Anki; zależnie od języka są też darmowe stronki do nauki słówek). Gramatyka przyjdzie z czasem. Przecież nic nam nie da jak znamy czasy, a nie potrafimy zbudować prostego zdania ;P Dobrze jest też mieć ciągły dostęp do języka (oglądanie filmów z napisami, opowiadania w obcym języku itp.).
  Świetny post.
  Pozdrawiam.

  Muzyka jest jak niebo usiane miliardami gwiazd.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cóż ja wiele razy próbowałam na różne sposoby i póki co jedyne czego nie rzuciłam po tygodniu to aplikacja Duolingo :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że dobrym sposobem jest czytanie książek w języku obcym :)

  OdpowiedzUsuń

Regulamin bloga:
1. Czytaj posty!
2. Nie obrażaj nikogo!
3. Nie spamuj!
4. Nie uznaję zasady obserwacja za obserwację!
5. Anonimie podpisz się!
6. Posty typu "fajny post" będą usuwane!
7. Dozwolona konstruktywna krytyka.


Odwdzięczam się za każdy komentarz komentarzem.
Za każdy komentarz i obserwację - dziękuję :)