Kiwi - prawdziwa bomba witaminowa


Kiwi to egzotyczny zielony owoc, pokryty brązową skórką z włoskami. Pochodzi z Północnych Chin. Owoc ten jest lekko kwaśny, ale bardzo smaczny. Dodatkowo ma szereg właściwości odżywczych, które wymienię poniżej ;-)
Zalety kiwi:
- zapobiega przeziębieniu i grypie, wspomaga rekonwalescencję (zawiera więcej wit. C niż pomarańcza)
- wspomaga układ krążenia, przeciwdziała miażdżycy (Glikozydy nasercowe zawarte w kiwi zwiększają wydajność serca, usprawniają krążenie, likwidują zastój krwi. Potas, zawarty w kiwi, reguluje rytm serca i pomaga obniżyć ciśnienie. Witaminy C i E zaś chronią przed miażdżycą).
- kiwi chroni przed nowotworami (Antynowotworowe właściwości kiwi wynikają z bogactwa witaminy E. Związek ten jest jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy. Chroni komórki przed działaniem wolnych rodników, wspomaga regeneracje uszkodzonych komórek. Glutation obecny w kiwi zapobiega mutacjom genów, które mogą zapoczątkować rozwój choroby).

- kiwi pomaga w walce z cukrzycą
- kiwi obniża poziom cholesterolu
- wspomaga odchudzanie, reguluje procesy trawienia (zawiera niewiele ponad 50 kcal)
- kiwi może chronić przed depresją (Inozytol, alkohol cukrowy obecny w kiwi może pomóc w leczeniu depresji. W owocach znajdują się również serotoniny, tzw. hormony szczęścia, które mają właściwości antydepresyjne).
- wspomaga system nerwowy i pracę mózgu, dzięki obecności kwasu foliowego kiwi przynosi ulgę w wyczerpaniu umysłowym. Potas, którego w kiwi również nie brakuje, zapobiega uczuciu zmęczenia, osłabieniu, apatii i nadmiernej senności.
- kiwi chroni przed wyrodnieniem plamki żółtej AMD. Zawarte w kiwi karotenoidy (m.in. beta karoten i luteina), a także antyoksydanty i witaminy E i C chronią przed zwyrodnieniem centralnej części siatkówki oka (odpowiedzialnej za ostre widzenie i odróżnianie kolorów).
- kiwi zapobiega osteoporozie (Wapń i witamina K obecne w kiwi pomagają zachować układ kostny w dobrej kondycji).

źródło wiedzy

2 komentarze

 1. Uwielbiam kiwi, ostatnio bardzo często dodaje ich do koktajli.
  Już niedługo będzie wpis na ten tema :)
  Bardzo fajny post .

  Pozdrawiam Zocha
  http://www.zocha-fashion.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie sądziłam, że kiwi może mieć w sobie aż tyle dobrego prócz smaku rzecz jasna! Dziękuję za te informacje, od teraz z jeszcze większą chęcią będę jadła kiwi :D

  OdpowiedzUsuń

Regulamin bloga:
1. Czytaj posty!
2. Nie obrażaj nikogo!
3. Nie spamuj!
4. Nie uznaję zasady obserwacja za obserwację!
5. Anonimie podpisz się!
6. Posty typu "fajny post" będą usuwane!
7. Dozwolona konstruktywna krytyka.


Odwdzięczam się za każdy komentarz komentarzem.
Za każdy komentarz i obserwację - dziękuję :)