Jak zdobyć pracę marzeń?


Cześć.
Praca to świadoma czynność polegająca na wkładanym wysiłku (działalność lub oddziaływanie) człowieka w celu osiągnięcia założonego przez niego celu; czynności umysłowe i fizyczne podejmowane dla realizacji zamierzonego celu. Taka jest definicja pracy. Głównym motywem pracy są pieniądze jakie otrzymamy za wykonaną pracę, ponieważ bez pieniędzy trudno żyć. Wszystko kosztuje i za wszystko trzeba płacić. Jednak jak zdobyć dobrą i dobrze płatną pracę? O tym właśnie dzisiejszy post. 
1. Odpowiedni strój.
Idąc na rozmowę o pracę należy zadbać o odpowiedni outfit. W kwestiach zawodowych schludny wygląd to podstawa, a oprócz tego liczy się również pierwsze wrażenie jakie zrobimy na przyszłym pracodawcy. Niestety prawda jest taka, że jak cię widzą tak cię piszą. Jednak odpowiednie skompletowanie stylizacji do pracy wcale nie musi być takie trudne. Wystarczy, że masz w szafie kilka par koszul, kilka par spodni bądź spódnic wizytowych, marynarek lub żakietów. Najważniejsza zasada to to, aby outfit do pracy był schludny i w stonowanych barwach. Możesz założyć np. zamiast żakietu jakiś sweter typu kardigan.

2. Wiedza o firmie, pracodawcy.
Jeżeli starasz się o pracę w konkretnej firmie bądź jesteś przed rozmową kwalifikacyjną, to poczytaj trochę o firmie, w której chcesz pracować, czym się zajmuje, jaką ma historię. Czasami zdarza się, że na rozmowie kwalifikacyjnej mogą cię zapytać dlaczego chcesz pracować w ich firmie. Dlatego dobrze jest wiedzieć, czym zajmuje się dana firma oraz jakie są opinie na jej temat. Oczywiście o negatywnych opiniach nie wspominaj na rozmowie o pracę.
Każdy kto kiedykolwiek szukał pracy przez internet zapewne zna takie strony jak gowork.pl, pracuj.pl, goldenline.pl itp.
Na portalu gowork.pl, oprócz ofert pracy, znajdziesz również opinie o pracodawcach oraz sam możesz wypowiedzieć się na temat swojego pracodawcy.
goldenline.pl to portal z ofertami pracy oraz profilami pracodawców i pracowników. Wymagana jest rejestracja, która trwa kilka minut i jest darmowa. Możesz tam na forum porozmawiać zarówno o pracy, jak i o swoich zainteresowaniach z innymi pracownikami. Nazwałabym go takim zawodowym facebookiem :)
pracuj.pl to portal z ofertami pracy z całego kraju i zagranicy. Znajdziesz tam także porady dotyczące pracy, informacje o zarobkach. Możesz również skorzystać z kreatora CV, który pomoże Ci stworzyć proste i profesjonalne CV, dzięki któremu zyskasz większą szansę na wymarzoną pracę.

3. Odpowiednio przygotowane CV.
Najczęstsze błędy jakie ludzie popełniają podczas pisania CV to nieodpowiednia czcionka, na przemian duże i małe litery, źle skonstruowane oraz nieodpowiednie zdjęcie.

Co powinno zawierać dobre CV?
Dane kontaktowe, w tym adres mailowy oraz numer telefonu. Podstawowe dane informacyjne jak data urodzenia, kraj, region oraz miasto zamieszkania.
Doświadczenie zawodowe: tutaj piszemy gdzie ostatnio pracowaliśmy oraz jaki był zakres naszych obowiązków bądź po prostu nazwa stanowiska. Ograniczyłabym tę rubrykę do 3 ostatnich miejsc pracy.
Wykształcenie: wpisujemy tutaj jaką szkołę kończyliśmy. Jeżeli skończyliśmy szkołę wyższą, to nie musimy wpisywać szkoły średniej. Do CV nie wlicza się szkoły podstawowej ani przedszkola.
Znajomość języków obcych i umiejętności: jeżeli nie władasz biegle językiem obcym nie pisz tego w CV, ponieważ to wyjdzie na rozmowie kwalifikacyjnej. W zakładce umiejętności wpisz wyłącznie posiadane przez ciebie umiejętności.
Kursy, szkolenia, certyfikaty: jeżeli posiadasz jakieś certyfikaty, to poinformuj o tym w swoim CV.
Zainteresowania: ostatnia zakładka to twoje zainteresowania, co pasjonuje cię w czasie wolnym.
Ostatnia rzecz, która powinna znaleźć się u dołu strony to wyrażenie zgody na przetwarzanie danych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji:
"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji(zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 roku o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. Nr 133 poz 883)"

4. Wyróżnij się.
Osoby przeglądające życiorysy potencjalnych kandydatów muszą czasami przejrzeć stos takich samych bądź podobnych CV. Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na pracę, to możesz trochę podrasować swoje CV. Pamiętaj, żeby robić to z umiarem, czyli nie podnoś swoich kwalifikacji jeśli ich nie posiadasz. Właściwie ten punkt jest skierowany dla osób, które starają się o pracę twórczą jak np. grafik komputerowy czy w branży rozrywkowej. Jeżeli starasz się o posadę w firmie z tradycjami, to barwne CV nie pomoże Ci.

5. Pokaż swoje zainteresowanie.
Podczas rozmowy o pracę należy okazać zainteresowanie zarówno osobie, z którą rozmawiamy, jak i delikatnie zasugerować, że jesteśmy idealnymi kandydatami na stanowisko, o które się staramy. Rozmawiając z przyszłym pracodawcą bądź rekruterem patrz mu prosto w oczy. Nie uciekaj wzrokiem w stronę ściany lub drzwi, ponieważ może zostać to odebrane jako brak zainteresowania. Wiem, że osobom nieśmiałym może to sprawiać problem, ale odpowiednie przygotowanie przed rozmową może pomóc. Wypisz na kartce pytania, jakie chcesz zadać pracodawcy oraz ewentualne pytania od pracodawcy i swoje odpowiedzi. Przećwicz w domu, a na rozmowie pójdzie Ci lepiej.
I najważniejsze: nie zakładaj z góry, że nie dostaniesz tej pracy, ponieważ to najgorsze co możesz zrobić. Myśl pozytywnie, a zostaniesz pozytywnie odebrana przez innych!

Napiszcie w komentarzu, czy post okazał się pomocny?

7 komentarze

  1. roxmummymodel11.02.2016, 14:08

    Myślę, że wielu osobom bardzo się ten wpis przyda. Od siebie dodam, że warto przygotować się na pytania niestandardowe, które coraz częściej zadają pracodawcy. Z tak zwanej innej beczki np.: jaką książkę byś polecił/a i dlaczego, jakie miejsce chciał/abyś odwiedzić lub z kim znanym zjeść kolację. Takie pytania mają za zadanie poznanie natury kandydata, jego wachlarza zainteresowań i celów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przydatny wpis dla osób szukających pracy, każda wskazówka jest dobra ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajny post, jednak pieniądze nie są tutaj głównym motywem. Bo osoba, która kieruje się w swojej pracy tylko chęcią zarobku, bardzo szybko pracą się nudzi i szybko dochodzi do wypalenia zawodowego ;) Dlatego tez tak ważne jest, aby praca pokrywała się z zainteresowaniami :) Więc brawo za podkreślenie tej roli w ostatnim akapicie :) Pozdrawiam cieplutko! :*

    www.sandina.pl

    OdpowiedzUsuń
  4. z książką lub miejscem nie miałabym problemu, ale nie wiem co odpowiedziałabym na to 3 pytanie :|

    OdpowiedzUsuń
  5. Kiedyś czytałam tez o takim pytaniu : Czy wierzysz we wróżki ?

    OdpowiedzUsuń
  6. Dobrze napisany post, zdecydowanie przydatny dla poszukujących pracę :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Niebawem będę korzystać z tych rad :)

    OdpowiedzUsuń

Regulamin bloga:
1. Czytaj posty!
2. Nie obrażaj nikogo!
3. Nie spamuj!
4. Nie uznaję zasady obserwacja za obserwację!
5. Anonimie podpisz się!
6. Posty typu "fajny post" będą usuwane!
7. Dozwolona konstruktywna krytyka.


Odwdzięczam się za każdy komentarz komentarzem.
Za każdy komentarz i obserwację - dziękuję :)