Vintage Fashion


Cześć.
W modzie styl vintage zaistniał w XIX wieku, i polega na noszeniu rzeczy z innej epoki albo stylizowanych na takie oraz łączeniu stylów pochodzących z różnych epok. Ubrania z poprzednich dekad albo starsze niż 20 lat są zwykle uznawane za vintage. Powinny to być zarazem rzeczy wysokiej jakości, mało podatne na zniszczenia, którym upływ czasu nadaje szlachetności. Obecnie słowem tym określa się produkty, które jedynie nawiązują do poprzednich epok. Vintage nie stroni od zestawień awangardowych i szokujących, to styl dla osób szukających swych korzeni i chcących pokazać swój indywidualizm.
5 przykazań stylu vintage:
Po pierwsze należy pamiętać, że za vintage uznane zostały trendy przynajmniej dwudziestoletnie, ale widać już wyraźną zmianę – i tak np. moda z przełomu XX i XXI wieku uchodzi za oldschoolową.
Po drugie styl ten jawi się jako szczególnie oryginalny, czasem nawet prowokacyjny i szokujący. Sięgajmy więc jedynie po najbardziej charakterystyczne elementy mody minionej.
Trzecim przykazaniem jest wybór konkretnej dekady modowej, która zainspirowała naszą stylizację.  Żeby wyglądać naprawdę vintage, zdecydujmy się na look przypisany do konkretnego czasu w historii mody. Możemy to zrobić poprzez pełną stylizację lub tylko nawiązanie do określonego okresu. Ciekawym rozwiązaniem jest natomiast łączenie vintage z aktualnie obowiązującymi trendami.
Zasada numer cztery, aby bezwzględnie uzyskać efekt stylu z dekady, dotyczy już wyboru konkretnych elementów ubioru. Możemy sięgnąć po oryginalne rzeczy pochodzące z minionych dekad lub wybrać zupełnie nowe, ale stylizowane na dawne.
Ostatnim piątym warunkiem osiągnięcia efektu vintage jest podkreślenie poprzez tego typu ubiór swojej indywidualności, powrót do korzeni, pielęgnowanie i podtrzymanie swej tożsamości. Chodzi np. o zaakcentowanie wyglądem miejsca pochodzenia, urodzenia, swych zainteresowań czy pasji.
Zasadą nadrzędną i bazową dla pięciu wyżej wymienionych jest pamięć o tym, że sukces tkwi w szczegółach. Jeden lub dwa dobrze dobrane dodatki robią często całą stylizację vintage. Zawsze warto postawić na nakrycia głowy, szaliki i chusty, okulary, buty, paski i torebki.

A oto moja stylizacja z bluzką, która po części nawiązuje do stylu vintage. Można ją nosić w dwóch wersjach. Jako tunikę lub włożyć do spodni lub spódnicy jak kto woli i czuje się komfortowo.

bluzka >klik<

Lubicie styl Vintage Fashion?

6 komentarze

 1. Osobiście mi się podoba vintage, ale nie mam zbyt wielu rzeczy w tym stylu :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Bluzka jest ciekawa :)

  michalzlifestyleandfashion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi tak średnio ten styl sie podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis! Ja osobiście bardzo lubię styl vintage!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jestem fanatykiem vintage, ale lubię kiedy ten styl przeplata się z nowoczesnym minimalizmem:) Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń

Regulamin bloga:
1. Czytaj posty!
2. Nie obrażaj nikogo!
3. Nie spamuj!
4. Nie uznaję zasady obserwacja za obserwację!
5. Anonimie podpisz się!
6. Posty typu "fajny post" będą usuwane!
7. Dozwolona konstruktywna krytyka.


Odwdzięczam się za każdy komentarz komentarzem.
Za każdy komentarz i obserwację - dziękuję :)