Jak zyskać popularność bloga?


Cześć.
Z dnia na dzień przybywa coraz więcej blogów i blogerów jak grzybów po deszczu. Blogowanie to nie praca, to styl życia. Blogowanie zabiera dużo czasu. Prawda jest taka, że tylko nielicznym blogerom udaje się przebić.
Niedawno na jednym z blogów czytałam o tym czy wpisywać prowadzenie bloga do cv. 
Uważam, że dzięki blogowaniu nabywamy przydatne umiejętności potrzebne na innych stanowiskach pracy. Jesteśmy bardziej zorganizowani, kreatywni, potrafimy pracować pod presją czasu, znamy obsługę programów graficznych i edytorskich. Potrafimy wyszukiwać potrzebne informacje w internecie i analizować je. Jednak jeśli już mamy wpisywać bloga do cv, to najlepiej zrobić to w zakładce 'zainteresowania' aniżeli 'doświadczenie', chyba że staramy się o pracę w jakiejś redakcji. 
A Wy co myślicie: gdzie wpisalibyście informację o blogu w swoim cv?
1. Obserwatorzy.
Na samym początku musimy zastanowić się kim są nasi czytelnicy. Dla jakiej grupy docelowej chcemy pisać. 
2. Treść i wygląd bloga.
Drugą ważną sprawą jest wygląd bloga, jego konstrukcja i treść. Podczas pisania postów warto dbać o to, żeby były poprawne, bez błędów ortograficznych i gramatycznych. Należy stosować również znaki interpunkcyjne. Istotną sprawą jest także przejrzystość bloga. Sama wiem po sobie (i osoby, które są ze mną od początku) wiedzą, że kiedyś mój blog miał kolorowe tło. Teraz wiem, że najlepsza jest czerń i biel. Jedynie nagłówek może stanowić pole do popisu dla początkującego grafika ;-)
3. Posty osobiste.
Czytelnicy chcą poznać autora bloga. Jak spędza wolny czas? Co lubi? Warto od czasu do czasu dodawać posty z życia codziennego tzw. miks zdjęciowy z instagrama bądź odpowiedzi na pytania czytelników. Jednak należy wyznaczyć granice między życiem blogowym a realnym. Nie pokazujmy wszystkiego. Zostawmy odrobinę prywatności dla siebie, czyli przykładowo 90% życia udostępniamy na blogu, a 10% to nasza prywatność.
4. Zakładka "o stronie/o mnie".
W bocznej kolumnie bądź w osobnej stronie należy dodać krótką informację o autorze bloga i samym blogu. Opis bloga powinien zawierać informacje, dzięki czemu czytelnik będzie wyraźnie wiedział o czym jest blog i ułatwi to zdobywaniu "prawdziwych" obserwatorów".
5. Social media.
Facebook, Instagram, Pinterest,... To tylko kilka przykładów popularnych portali społecznościowych, które ułatwiają nawiązywanie kontaktów. Na fanpage Fb możemy udostępniać linki do swoich postów, a także ciekawe linki, którymi chcemy podzielić się z innymi. Na instagramie dzielimy się ciekawymi fotkami z naszego życia. Natomiast na portalach typu pinterest czy stylowi dzielimy się swoimi inspiracjami.
6. Współpraca z innymi blogerami.
W życiu blogera nie powinna być najważniejsza współpraca z firmami oferującymi darmowe rzeczy, a komunikacja z innymi blogerami. Dzięki wymianie zdań z innymi nasz blog staje się lepszy. Dla czytelników warto przygotowywać jakieś atrakcje w postaci konkursów. Nie muszą to być konkursy z nagrodami materialnymi. Nagrodą może być także post gościnny u nas na blogu.
7. Organizacja postów.
Ważną rzeczą jest również systematyczne i regularne pisanie postów. Najlepiej założyć sobie zeszyt blogowy, w którym będziecie notować wasze pomysły na posty. Gwarantuję wam, że gdy będziecie notować pomysły na posty, to jedyne na co będziecie narzekać to brak czasu na ich pisanie.
8. Narzędzia do projektowania i grafiki.
Podam wam kilka stron, gdzie znajdziecie przydatne rzeczy przy tworzeniu strony/bloga:
Znacie jakieś inne strony jeszcze?
START SLOW – GROW STRONG. 
Zacznij pisać na spokojnie i powoli wzrastaj w siłę.
klik1                                     klik2
      klik3                  klik4                       klik5

ps. Mam nadzieję, że ktoś przeczyta ten post, a nie tylko poklika w linki. Najpierw przeczytaj, potem oczywiście również poklikaj ;-)
Planuję zrobić konkurs w którym do wygrania będzie post gościnny u mnie na blogu, chcecie?

11 komentarze

 1. Świetne wskazówki!:)
  Klikniesz w linki w nowym poście będę wdzięczna ;))

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy post. Miałam kiedyś bloga, którego nie umiałam prowadzić. Zrezygnowałam z blogowania, a po usunięciu postów, zaczęło mi czegoś brakować, więc wystartowałam drugi raz. Tym razem jest to bardziej przemyślane - zdjęcia, posty, szata graficzna. Nawet Fan Page na FB założony - może tym razem się uda ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze napisane. Mysle, ze na popularnosc zdwcydowanie trzeba samemu ciezko zapracowac; )

  OdpowiedzUsuń
 4. Bloguję już od kilku lat, ale cały czas czegoś się uczę. Niedawno wpadłam na kilka stron, które bardzo poszerzyły moją wiedzę na ten temat i nieco zmieniły spojrzenie na pewne sprawy. Jest całkiem sporo autorek, z których można wziąć przykład. Są i takie, które ostatnio stały się dla mnie skarbnicą inspiracji i wiedzy. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. o, tych narzędzi do projektowania grafiki nie znałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem, czy w ogóle umieszczałabym bloga w cv, to chyba bardziej prywatna sprawa. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajne wskazówki. Zgadzam się z kwestią prywatności. Myślę, że nie ma co za dużo zdradzać, niektóre rzeczy są nie ważne, nie potrzebne naszym czytelnikom.Warto też się zastanowić co udostępniamy w internecie bo każdy ma do tego dostęp.
  Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo dobre wskazówki ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Super post. muszę wziąć sobie do serca wskazówki od Ciebie :D :D :D :D :D :D :D :D :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny post i przydatne wskazówki:) Ja zaczynam blogować :) Może zajrzysz? http://fashvlogers.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Kilka razy zaczynałam już bloga, wciąż jednak brakowało mi systematyczności :( bardzo dobre rady!
  monsv.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Regulamin bloga:
1. Czytaj posty!
2. Nie obrażaj nikogo!
3. Nie spamuj!
4. Nie uznaję zasady obserwacja za obserwację!
5. Anonimie podpisz się!
6. Posty typu "fajny post" będą usuwane!
7. Dozwolona konstruktywna krytyka.


Odwdzięczam się za każdy komentarz komentarzem.
Za każdy komentarz i obserwację - dziękuję :)