pielęgnacja cery trądzikowej


Cześć.
Kilka tygodni temu jedna z vblogerek My Pale Skin opublikowała film, na którym widać, że zmaga się z problemem cery trądzikowej. Na filmie umieściła również komentarze hejtów. Niestety nie jest ona jedyna, którą dotyka ten problem. Trądzik dotyka nie tylko osoby młode w wieku dojrzewania, ale i również osoby po 30 roku życia. Jedni radzą sobie z nim dobrze, a są tacy, którzy nie mogą patrzeć na swój widok w lustrze. Skutkuje to tym, że popadają w depresję, a czasami mają myśli samobójcze. Dlatego postanowiłam pomóc jednym i drugim i tak oto powstał poniższy post.
Nie ważne jak wyglądasz, ważniejsze jest to jakim jesteś człowiekiem.
Przyczyn trądziku jest wiele. Są to m.in.:
1) młody wiek, tzw. trądzik młodzieńczy, czyli każdy nastolatek musi przez to przejść w okresie dojrzewania, więc nie ma co się przejmować tylko trzeba działać;
2) czasami do powstania trądziku mogą przyczynić się zażywane leki lub stosowane kosmetyki; tłuste kosmetyki czy środki nawilżające, jak i tłuszcz występujący w otoczeniu np. w kuchni;
3) zmiany trądzikowe mogą pojawić się wskutek nadmiernej aktywności hormonów, które pobudzają gruczoły łojowe do produkcji nadmiernej ilości sebum; czasami zmiany trądzikowe mogą pojawiać się na 2-7 dni przed miesiączką;
4) występuje coś takiego jak trądzik zawodowy wywoływany specyficznym środowiskiem pracy, spotykany jest u osób pracujących w silnie zapylonych i zadymionych pomieszczeniach, narażeni są stolarze, mechanicy samochodowi, osoby pracujące przy produkcji kosmetyków, lakiernicy, osoby przemysłu petrochemicznego
5) stres sam w sobie nie stanowi przyczyny, ale może być czynnikiem przyczyniającym się do pogorszenia stanu cery; należy unikać sytuacji stresujących podczas leczenia trądziku
6) niektórzy uważają, że trądzik może być chorobą genetyczną dziedziczoną po rodzicach; jednak wiadomo, że trądzik pojawia się u większości młodych ludzi, więc moim zdaniem genetyka nie ma tu nic do rzeczy
7) osoby zmagające się z trądzikiem występującym na plecach, klatce piersiowej nie mogą nosić ciasnych, uciskających części garderoby
8) dotykanie, drapanie i wyciskanie pryszczy pogarsza stan cery
9) dieta: jedzenie produktów o wysokim ładunku glikemicznym, spożywaniu produktów mlecznych oraz spożywanie tłustych potraw.
Stany łagodne do umiarkowanych dzielimy na:
Prosaki – wykwit z charakterystyczną białą końcówką. Powstaje gdy pora skórna jest całkowicie zablokowana przez nadmiar sebum (łojotokowej wydzieliny skórnej), martwych komórek oraz złuszczonej skóry.
Zaskórniki – tworzą się, gdy pora jest tylko częściowo zablokowana pozwalając aby część sebum i martwych komórek wychodziła na powierzchnię. Charakterystyczna czarna końcówka nie jest jak powszechnie się sądzi oznaką zanieczyszczenia i brudu. W procesie utleniania tworzy się barwnik melaninowy, który tworzy specyficzne ciemne zabarwienie. Zaskórnik jest trudny do usunięcia,a jego niekompletne oczyszczenie powoduje  nawracanie.
Grudki – są to bardzo tkliwe, zaognione, czerwone zmiany bez charakterystycznego łebka. Próba wyciśnięcia zmian grudkowatych na własną rękę może powodować trwałe blizny!
Krosty – wykwit jest zaczerwieniony, a w jego środku pojawia się biała bądź żółta wydzielina. Krosty przybierają różne wielkości i mogą pojawiać się na całym ciele. Nim je wyciśniesz: upewnij się, że robisz to we właściwy sposób, bądź poradź się specjalisty.
Nie chcę was straszyć, ale występują również ciężkie odmiany trądziku, które charakteryzują guzki i torbiele (cysty):
Guzki – najczęściej występują w zaognionych, zaczerwienionych skupiskach obok siebie. Są duże, twarde i wyczuwalne pod powierzchnią skóry. Są bardzo bolesne i mogą goić się nawet kilka miesięcy.Takiej zmiany na skórze należy bezwzględnie nie wyciskać! Wyciskanie może powodować poważne urazy skóry, infekcje i głębokie blizny. Dermatolodzy często stosują iniekcje z kortyzonu aby zapobiec bliznom oraz zadziałać przeciwzapalnie na zmianę.
Torbieleinaczej zwane też cystami trądzikowymi przybierają również formę guzka, w którym po kilku dniach zbiera się ropa. Cysty w fazie budowania się są bardzo bolesne, a ich wyciskanie prowadzi do powstawania trwałych blizn. Cysty mogą pękać samoistnie, a jeśli są bardzo duże należy udać się do specjalisty w celu nacięcia i odprowadzenia ropnej treści. Należy pamiętać aby nie wyciskać cyst samemu, gdyż proces gojenia przedłuża się wtedy o wiele bardziej. W przypadku leczenia torbieli również można stosować iniekcje z kortyzonu.
Trądzik skupiony – (z łac.acne conglobata) jest najcięższą postacią trądziku pospolitego. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Charakteryzuje się występowaniem wszystkich typów zmian trądzikowych, poczynając od zaskórników, kończąc na ropnych wykwitach i bliznach.  Zmiany zlokalizowane są na całym ciele (pośladki, plecy, ramiona).
Trądzik pospolity – w skład, którego wchodzi trądzik skupiony, jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Charakteryzuje się występowaniem bardzo głębokich nacieków i torbieli ropnych, które mają zdolność do zlewania się w większe skupiska.
Torbiele - są niezwykle kłopotliwe, gdyż zamknięta w nich mikroflora bakteryjna namnaża się wywołując stan zapalny. Ponadto zdarza się, że pękają z wydzielaniem się surowiczo-ropnej, cuchnącej wydzieliny. Średnia zachorowania na ten trądzik to 18-30 lat ale może być on aktywny o wiele dłużej. Przyczyna jego powstawania jest nieznana. W jego leczeniu wykorzystuje się obecnie pochodne witaminy A (tzw. izotretynoiny).
Trądzik różowaty – (łac.rosacea) jest często mylony z trądzikiem pospolitym i dotyka również milionów ludzi, najczęściej kobiet po 30 roku życia. Trądzik różowaty przypomina wysypkę (wykwity rumieniowe i krostkowe), obejmują najczęściej nos i policzki.

Pielęgnacja cery trądzikowej:
Sposobem leczenia trądziku jest przyjmowanie odpowiednich leków, a także odpowiednia pielęgnacja twarzy.
1. Staraj się w ogóle nie dotykać twarzy w ciągu dnia.
2. Nie drap i nie wyciskaj pryszczy - może to prowadzić do rozprzestrzenienia infekcji, powstania blizn i ciemnych śladów na skórze, a same pryszcze będą się dłużej goić. Jeżeli już koniecznie chcesz wycisnąć pryszcza, to rób to z zachowaniem zasad higieny (szczegóły tutaj)
3. Myj twarz delikatnie, dwa razy dziennie i dodatkowo po spoceniu. Używaj łagodnego środka do mycia i nie szoruj skóry.
4. Regularnie myj włosy. Jeśli się przetłuszczają myj je codziennie.
5. Jeśli masz trądzik na plecach lub klatce piersiowej, staraj się nie nosić ubrań uciskających i obcierających te miejsca. Może to dotyczyć również np. plecaków, kasków i kołnierzy.
6. Wszystkie środki stosowane na skórę - kosmetyki, preparaty do włosów, kremy nawilżające itd. powinny być niekomedogenne (niezatykające porów) i bez tłuszczu.
7. Unikaj używania kosmetyków w miejscach podatnych na trądzik. Jeśli musisz mieć na sobie make-up, wybieraj specjalne produkty, które mogą być stosowane na cerę trądzikową i równocześnie z lekami na trądzik.
8. (dla mężczyzn) Gol się delikatnie i tylko wtedy, kiedy to konieczne. Zadbaj, aby ostrze w maszynce było ostre, zmiękczaj zarost przed goleniem i uważaj, aby nie zacinać pryszczy.
9. Unikaj długotrwałego przebywania na słońcu, powodującego podrażnienie skóry oraz nie korzystaj z solariów. Wychodząc na słońce chroń skórę odpowiednim filtrem.


Macie swoje sposoby na trądzik?

7 komentarze

 1. Na szczęście mnie to ominęło ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie ma co się jeszcze cieszyć, bo może pojawić się później ;p

   Usuń
 2. To jest okropne, że ludzie oceniają ze względu na cerę. Ja na szczęście nigdy nie miałam większych problemów z cerą, ale u mnie to rodzinnie. Mam inny problem cerę suchą. Ciężko jest takim osoba, ale jest teraz coraz więcej możliwości nie co to kiedyś. Super , że napisałaś dla nich pomocną notkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety czasem miewam problemy z cerą :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja miewam takie problemy przed miesiączką ;(

   Usuń
 4. Yes, I always wanted tattoos very discreet so I don't get bored but that, in a way, be something percetíveis. I think I got it.

  NEW POST: VINTAGE DECOR <3
  InstagramFacebook Oficial PageMiguel Gouveia / Blog Pieces Of Me :D

  OdpowiedzUsuń

Regulamin bloga:
1. Czytaj posty!
2. Nie obrażaj nikogo!
3. Nie spamuj!
4. Nie uznaję zasady obserwacja za obserwację!
5. Anonimie podpisz się!
6. Posty typu "fajny post" będą usuwane!
7. Dozwolona konstruktywna krytyka.


Odwdzięczam się za każdy komentarz komentarzem.
Za każdy komentarz i obserwację - dziękuję :)