5 miejsc, dla których warto przyjechać do Sosnowca


Cześć.
Po świętach chciałam was zabrać na spacer po moim mieście. Tego rodzaju post chodził mi po głowie od dawna. Długo zastanawiałam się jakie miejsca są warte zobaczenia. W Sosnowcu jest wiele parków, gdzie można pospacerować i odpocząć. W ogóle wbrew negatywnym opiniom o Sosnowcu, to jednak jest całkiem atrakcyjnym miastem pod względem przyrodniczym i rekreacyjnym. Gdybym miała wymienić wszystkie to nie wystarczyłoby mi dnia. Gotowi? Ruszamy w drogę ;-)
1. Park Miejski im. Jacka Kuronia (Park Leśny)
 Jest to miejsce rekreacji i wypoczynku w Sosnowcu (dzielnica Kazimierz Górniczy), w skład którego wchodzi park z dwoma jeziorami: Leśny i Smug. Główną atrakcją bogato urządzonego parku jest niewielki ogród zoologiczny. W parku Leśna można spotkać dużo roślin wszelkiego gatunku, oraz zwierzęta swobodnie przemieszczające się (wiewiórki i różne gatunki ptaków). Na terenie parku znajdują się punkty gastronomiczne oraz restauracja bankietowa, a także liczne ścieżki spacerowe.
Więcej o historii parku przeczytacie tutaj.

2. Park Sielecki
Największy z Sosnowieckich parków. Występuje tu około 60 gatunków drzew i krzewów, przy czym średni wiek drzew wynosi około 90 lat. Przez środek parku przepływa rzeka Czarna Przemsza. Jako jedyna dzielnica może pochwalić się tzw. ogródkiem jordanowskim w Sosnowcu.

3. Fontanny w Sosnowcu.
W Sosnowcu fontanny znajdują się aż w 3 miejscach:  na placu Ćwierka, w parku Żeromskiego oraz przy Egzotarium. Fontanna to miejsce magiczne, wręcz powiedziałabym romantyczne. Idealne miejsce na randkę, zwłaszcza jeśli mieści się ona w parku.
fontanna w parku Kruczkowskiego (obok Egzotarium, to miejsce również warte jest zobaczenia, bo znajdują się tutaj egzotyczne rośliny i zwierzęta.)

 fontanna na placu Ćwierka
fontanna w parku Żeromskiego

4. Egzotarium 
Teren jest wydzielony i ogrodzony z widoczną szklarnią palmiarni od strony wejścia z alejki.
Część botaniczna Egzotarium obejmuje rośliny z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Należą do różnych grup ekologicznych i reprezentują określone formacje roślinne: pustynne i półpustynne, tropiki amerykańskie i azjatyckie, formacje ciepłego klimatu śródziemnomorskiego, wysp oceanicznych i inne. Znajdziemy tu między innymi: sukulenty, wilczomlecze, opuncje, aloesy, liany, palmy, egzotyczne rośliny zielne, należące do grupy roślin dekoracyjnych, jak np. kliwie czy anturium. Stała ekspozycja zwierząt w Egzotarium obejmuje głównie ryby i gady. Szczególnie cenna jest kolekcja egzotycznych ryb akwariowych. Obejmuje ona około 40 gatunków, przy czym najbardziej atrakcyjna jest kolekcja pielęgnic. Faunę gadów reprezentuje tu około 15 gatunków, w tym: krokodyl nilowy, boa tęczowy, pyton tygrysi i siatkowy, 6 gatunków żółwi.

5. Trójkąt Trzech Cesarzy
To miejsce ma wartość historyczną, dawniej stykały się tutaj granice trzech zaborów, a obecnie stykają się granice trzech miast, w tym Sosnowca, Mysłowic i Jaworzna. W miejscu tym rzeka Biała Przemsza wpada do Przemszy. Obecnie miejsce to jest mało atrakcyjne, bo poza szlakiem rowerowym i pieszym oraz miejscem do rozpalania ogniska, nic (jeszcze) nie ma. Miejsce to jest ciekawe głównie pod względem przyrodniczym oraz rekreacyjno-wypoczynkowym.


Znacie te miejsca?
zdjęcia do pkt 1,2,3,4 pochodzą z google, natomiast zdjęcia okolic Trójkąta Trzech Cesarzy są własnością autora bloga :-)

10 komentarze

 1. Bardzo ładne miasto :)!

  Pozdrawiamy serdecznie :)!
  Karina&Mateusz:
  na-dwoje-babka-wrozyla.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasami okazuje się, że najmniej przereklamowane miasta sa najlepsze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie byłam nigdy, chciałabym zobaczyć te fontanny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy tam jeszcze nie zawędrowałam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie byłam, ale te miejsca wyglądają niesamowicie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze nie byłam w Sosnowcu, ale wygląda że to piękne miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wybacz, ale nigdy tam nie byłam i właściwie zaraz sprawdzę na mapie gdzie to w ogóle jest :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sosnowiec znajduje się w województwie śląskim, na południu Polski ;-)

   Usuń
 8. Ładne miasto. Może kiedyś się do niego wybiorę. Pozdrawiam jusinx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Regulamin bloga:
1. Czytaj posty!
2. Nie obrażaj nikogo!
3. Nie spamuj!
4. Nie uznaję zasady obserwacja za obserwację!
5. Anonimie podpisz się!
6. Posty typu "fajny post" będą usuwane!
7. Dozwolona konstruktywna krytyka.


Odwdzięczam się za każdy komentarz komentarzem.
Za każdy komentarz i obserwację - dziękuję :)