Typy cery

Hej!

Większość kobiet (i mężczyzn) nieprawidłowo ocenia typ swojej cery, a wiadomo, że jeśli źle określimy typ cery, to jej pielęgnacja nie przyniesie efektów.
Postanowiłam dziś podać opis każdego typu cery, zasady pielęgnacji oraz jakie czynniki wpływają na starzenie skóry.


Typy cery:
 • skóra normalna – gładka, zdrowo wyglądająca skóra bez niedoskonałości;
Stosuj delikatne preparaty do demakijażu – pianki, lekkie żele, płyny dwufazowe. Przy pielęgnacji szczególnie skup się na okolicach oczu. Raz w tygodniu warto zrobić peeling enzymatyczny i nałożyć maseczkę nawilżającą. W lecie zawsze korzystaj z kremów z filtrem słonecznym.
 • skóra sucha – brakuje jej nawilżenia i natłuszczenia, ponieważ gruczoły łojowe są mniej aktywne niż w przypadku skóry normalnej. Skóra sucha źle reaguje na działanie zewnętrznych czynników środowiskowych, takich jak silny wiatr i mróz, ponadto często się łuszczy i szybko pojawiają się na niej zmarszczki;
Jeśli masz cerę suchą, szczególnie zadbaj o barierę lipidową. Należy ją uszczelniać. Oczyszczając twarz, używaj mleczka, NIE toniku. A w zimne dni stosuj gęste maści ochronne. Zrezygnuj z solarium i pij co najmniej 2 litry wody dziennie (picie wody to doskonały nawyk w przypadku każdej z typów cer). Koniecznie używaj kremu na noc. Codziennie używaj filtrów ochronnych min. SPF 15, ale jeśli wyjeżdżasz poza miasto, wybierz SPF 20-25. Po demakijażu natychmiast nakładaj właściwie dobrany krem, tak by nie dopuścić, by woda „uciekła” z wierzchniej, rogowej warstwy naskórka.
 • skóra tłusta – jej gruczoły łojowe są zbyt aktywne, a skórę cechuje obecność na jej powierzchni tłustej, połyskującej warstwy. Jej tekstura może być nierównomierna z powodu występowania niedoskonałości, takich jak krostki. Ma ona tendencje do zatykania się ujść mieszków włosowych, tzw. porów. To z kolei prowadzi do powstawania zaskórników, stanów zapalnych, a nawet trądziku;
W celu zadbania o cerę tłustą unikaj kosmetyków, w których skład wchodzi wazelina. Myj twarz dwa razy dziennie tylko żelami, unikaj tłustych kremów i tłustych maseczek. Dobrze zadziałają peelingi oczyszczające z kwasami owocowymi. Twoje kosmetyki powinny być lekkie, z niewielką ilością lipidów.
 • skóra wrażliwa – łatwo ulega podrażnieniom. Typowa reakcja to swędzenie, pieczenie, szczypanie i otarcia. Niekiedy pojawiają się krostki;
W przypadku skóry wrażliwej zaleca się stosowanie kosmetyków specjalnie do niej przeznaczonych, których zadaniem jest jednocześnie silne nawilżanie, łagodzenie podrażnień, odżywianie, a także ochrona przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych, w tym całoroczna ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB. Dla skóry wrażliwej nie nadają się maseczki typu peel-off, zastygające na twarzy w postaci gumowej maski. Ich usuwanie może bowiem podrażnić cerę. Skóra wrażliwa nie lubi tradycyjnych mydeł. Poleca się stosowanie kosmetyków (żeli, płynów micelarnych), które mają kwaśne pH i nie naruszają płaszcza lipidowego skóry, a dodatkowo zawierają substancje wspomagające jego szybką odbudowę. Do codziennej toalety skóry wrażliwej polecane są także mleczka do demakijażu oraz toniki, które delikatnie oczyszczają i nawilżają skórę twarzy i szyi.
 • skóra mieszana – część twarzy, tak zwana strefa T (czoło, nos, broda), jest tłusta, a policzki i okolice oczu są suche. Jest to najczęściej występujący rodzaj cery.
W takim przypadku idealnie byłoby używać dwóch rodzajów kremów jednocześnie: krem do cery tłustej, matujący na „strefę T”, a na resztę twarzy, okolice twarzy i szyję krem do cery suchej. Do mycia tego rodzaju cery nie można używać wody i mydła oraz preparatów na bazie alkoholu. Polecane są natomiast żele o lekkiej konsystencji. Dobrze zadziałają kosmetyki z kwasem glikolowy i salicylowym w swoim składzie.


Czynniki wpływające na starzenie się skóry:
 • Palenie papierosów – dym papierosowy fatalnie wpływa na wygląd skóry, a także przyczynia się do znacznego obniżenia poziomu witaminy C w naszym organizmie (witamina C między innymi jest silnym przeciwutleniaczem, wzmacnia naczynia krwionośne i nadaje skórze promienny wygląd).
 • Promieniowanie słoneczne – skórę niezabezpieczoną przed działaniem słońca mogą pokryć brązowe plamy, tzw. przebarwienia skóry. Ponadto promieniowanie słoneczne wysusza skórę, sprawia, że traci ona jędrność i szybciej pojawiają się na jej powierzchni zmarszczki. Dlatego skóra wymaga odpowiedniej ochrony przed działaniem słońca. Trzeba używać balsamów bądź kremów chroniących przed promieniami UVA i UVB.
 •  Brak ruchu – każdego dnia wskazana jest aktywność fizyczna, aby poprawić krążenie krwi i jędrność skóry. Według naukowców, ćwiczenia opóźniają proces starzenia się skóry.

 •  Działanie mrozu – niskie temperatury mogą przyczynić się do wysuszenia skóry. Przed wyjściem na mróz należy smarować twarz kosmetykami o bogatszej konsystencji, które będą chronić skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak niska temperatura lub silny wiatr. Jeżeli pracujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach, to warto stosować preparaty silnie nawilżające, gdyż zapobiegną odwodnieniu skóry.

 •  Nadużywanie alkoholu – alkohol rozszerza naczynka włosowate i nadużywany może doprowadzić do utrwalenia na powierzchni skóry rumienia i widocznej sieci naczyń w postaci tzw. pajączków.
 •  Nadmierny stres – w wyniku działania stresu cera jest w gorszej kondycji i może wyglądać na zmęczoną. Ponadto stres przyśpiesza tworzenie się zmarszczek. Ogólnie niekorzystnie wpływa on na stan psychiczny i fizyczny.
 • Brak snu – problemy ze snem odbijają się na naszej skórze, zwłaszcza na twarzy. Po niewyspanej nocy mamy nie tylko podkrążone oczy, ale skórze brakuje blasku.

3 komentarze

Regulamin bloga:
1. Czytaj posty!
2. Nie obrażaj nikogo!
3. Nie spamuj!
4. Nie uznaję zasady obserwacja za obserwację!
5. Anonimie podpisz się!
6. Posty typu "fajny post" będą usuwane!
7. Dozwolona konstruktywna krytyka.


Odwdzięczam się za każdy komentarz komentarzem.
Za każdy komentarz i obserwację - dziękuję :)